artróza
Artróza je chronické degenerativní onemocnění kloubů. Nejčastěji se jedná o velké nosné klouby nohou a menší klouby na rukou. V dnešní době představuje artróza nejčastější kloubní onemocnění a postihuje především starší jedince (artrózou trpí až 70% lidí starších 65 let), avšak z celkového hlediska jí trpí častěji ženy.
Bohužel ani moderní medicína 21. století stále nezná příčiny artrózy. Jsou nám známy jen některé rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost tuto nemoc dostat. U artrózy kolenních kloubů se jedná o nadváhu, věk, pohlaví a přetěžování u práce nebo některých sportech jako tenis, sqash, fotbal nebo hokej. Menší roli hraje nadváha u artrózy kyčelních kloubů. Zde je důležité sledovat mechanické (těžká fyzická práce a přetěžování u sportu) a dědičné (vývojové poruchy kloubů například dysplazie) faktory. Na artrózu kloubů rukou mají největší vliv právě dědičné faktory. Zvýšené riziko artrózy je i po úrazu kloubu.
Artróza je velmi nebezpečná v tom, že její první příznaky většinou vůbec necítíte. Jako první je napadena chrupavka, která u zdravého kloubu slouží spolu s chrupavkou přiléhající kosti k přenášení váhy při vzájemném pohybu kostí. Obě chrupavky jsou uzavřeny v obalu, zvaném kloubní pouzdro, které obsahuje kloubní maz umožňující tření chrupavek o sebe bez většího poškození. Samotná chrupavka není inervována. To znamená, že za normálních okolností člověk necítí tření chrupavek. Při napadení chrupavky artrózou dochází ke změnám jejich mechanických vlastností. Její povrch se začne zmenšovat v oblastech namáhání, nebo na celém kloubu, a může dojít až k jejímu celkovému rozpadu neboli zmizení. Tento proces může trvat až několik let bez zjevných bolestí.
Po úplně degradaci chrupavky zůstávají kosti v kloubním pouzdru odhalené a dřou sami o sebe. Nyní se dostavuje bolest v kloubu při pohybu. Ve druhé fázi se kost brání nepřirozenému tření malými výrůstky (osteofyty), které situaci ještě zhorší a postupným zarýváním do přiléhající kosti stupňují bolest. V poslední fázi mohou nastat otoky, zteplání kloubu nebo příznaky zánětu a zvětšování kloubního pouzdra z důvodu zmnožení kloubní tekutiny.
Základními příznaky artrózy jsou projevy bolesti, ztuhlost, omezená hybnost nebo deformace kloubu. Zhrubění kloubu je jasnou známkou kostních výrůstků.
Artróza kolenních kloubů se projevuje námahová bolest (chůze na nerovném terénu, chůze do a ze schodů). Obvykle se objevu je i bolest startovacího charakteru. To znamená hned po ránu nebo po delším klidu. Po rozcvičení bolest mizí až do další klidové přestávky (například po dlouhém sezení). Poté se během dne může objevit i otok. Po ránu nebo delším odpočinu se může dostavit pocit tuhosti kloubu. V pokročilejších stádiích bolest přetrvává v klidovém stavu nebo i během spánku.
Artróza rukou probíhá odlišně. Jsou zde častá střídání aktivity nemoci a období klidu. Klouby jsou zduřené, bolestivé a je zde velmi častá ranní ztuhlost. Nezřídka dochází k deformacím.
Zmírnit riziko nebo zpomalit postup artrózy je možné redukcí nadváhy, správnou životosprávou, cvičením (které zamezí ochablosti svalstva) a preventivními návštěvami odborníka.